piatok 27. mája 2011

Jednoduchá nočná lampa a'lá náladová lampka...

Chýba Vám na nočný stolík príjemná a originálna lampa? 

Tu je návrh, ako si ju pripraviť. Stačí kúpiť tú najlacnejšiu lampičku (napríklad z IKEA:). Takže, najprv si vyberieme peknú jednoduchú lampu pripravenú na úpravu. Napríklad, túto:


Potom sa treba rozhodnúť, v aká farba sa Vám najviac hodí k zariadeniu. Podkladová farba by mala byť tmavšia než tá povrchová. Mne sa veľmi páčia pastelové farby, obzvlášť oranžová. Našťastie, k hnedej spálňovej zostave sa mi táto farebná kombinácia celkom aj hodí. Takže hop a šup na nákup farieb - akrylových. Čiže v mojom prípade tuba podkladovej oranžovej farby a povrchová farba biela. 

Teraz, keď máme predstavu, môžeme ísť na drobný nákup... K samotnému procesu potrebujeme nasledovné: 
  • predmet, ktorý chceme oživiť
  • podkladová farba (akrylová)
  • povrchová farba (akrylová)
  • lepidlo (najlepšie Herkules:)
  • pre hladší povrch môžeme použiť aj priehľadný lak (nie nevyhnutne)
  • štetec, stará umývacia hubka a štipec

Ak sa chystáme skrášliť starší predmet, treba ho prv poriadne umyť a usušiť, pretože každá aj menšia špinka by mohla nechcene narušiť nanesené vrstvy farieb. A ide sa do toho:

  1. Najprv na čistý povrch nanesieme podkladovú farbu. Túto farbu nanesieme rovnomerne na celý povrch. Ak si želáte viacfarebný predmet, môžete kľudne podklad zafarbiť aj viacfarebne, priamo nejakým obrázkom alebo aj náhodne zvolenými farebnými machuľkami. (Jediné čo sa sem nehodí, sú obrázky s drobnými detailami, tie nemusia vyniknúť spod povrchovej farby). Farbu necháme zaschnúť.

  2. Na pripravený podklad sa nanesie hrubá vrstva lepidla herkules, ktorá sa nechá čiastočne zaschnúť, avšak nie úplne. Pre urýchlenie tohoto procesu môžeme použiť aj fén.

  3. Ešte keď je lepidlový povrch lepkavý, začneme nanášať povrchovú farbu pomocou hubky. Nanášanie sa robí rôznymi krúživými ťahmi, na ktoré použijeme rôzny tlak. Ale pozor, nie je dobré nanášať farbu na jedno miesto viackrát. Týmto spôsobom sa tvoria drobné prasklinky lepidlovej vrstvy a neskôr sa vplyvom úplného vysušenia zväčšia a vytvoria nám krásne asymetrický obrazce:)

  4. Po ukončení namáčania sa čaká. Už po pár minútach uvidíte, ako sa Vám tvoria drobné prasklinky, ktoré sa postupne zväčšujú. Kľudne si aj v tejto časti pomôžte fénom až do úplného vysušenia.





Ja osobne som po uschnutí ešte na záver pridala aj vrstvu laku aby sa lampka (hlavne cez deň) pekne leskla a mala tiež hladší povrch takže sa na nej menej usadzoval prach, pretože po vysušení sú rôzne hlboké prasklinky jasne citeľné. Jednoducho, bol to môj subjektívny pocit :-)

A takýto je výsledok mojej práce s lampkou:







vo dne





v noci











Tak ako, ukážete nám, ako dopadli Vaše krakelovou metódou skrášľované predmety? :-)

Žiadne komentáre: