štvrtok 30. januára 2014

Pečené kurča "Zahle"

Vypožičala som si arabskú kuchársku knihu a pár receptíkov ma zaujalo. Tento je jeden z nich, pochádza z Libanonu a už ho mám aj odskúšaný. Podľa mňa a mojich troch kritikov bolo fajnučké :-)


Prísady k mäsku:
1-2 menšie kurčatá
6 strúčikov cesnaku
6 lyžíc olivového oleja
šťava z 2 citrónov
mleté čierne korenie
soľ

Postup práce:
               Kurčatá očistíme a naporcujeme podľa vlastného gusta. Dôkladne všetky časti potrieme soľou a čiernym korením. Do väčšej misky pretlačíme všetok cesnak, pridáme olivový olej a citrónovú šťavu, spolu premiešame a v tejto omáčke marinujeme mäso aspoň 1 hodinu. (ja som si odskočila na 3 hodinky preč, a nevadilo:+) Potom sa má mäso buď grilovať na naolejovanom rošte dozlatista, pričom sa potiera marinádou alebo sa pečie na drevenom uhlí do mäkka. U mňa to znamenalo upiecť na pekáči v elektrickej rúre pri 200°C, počas pečenia párkrát potrieť marinádou a dokončiť pečenie na stupni na grilovanie. Mäsko bolo úžasné :-)



Podľa originálneho receptu sa k tomuto mäsku podáva buď ryža "mufafal",  alebo varené zemiaky,
u nás to bola zemiaková kaša s hlávkovým šalátom v octovom náleve.


Prísady na ryžu mufafal:
2 šálky ryže
2 polievkové lyžice ghee
3 šálky teplej vody
soľ

Postup práce:
               Ryžu namočíme do studenej vody, premiešame, scedíme a opäť prepláchneme pod tečúcou vodou. Následne ju necháme odkvapkať. Ghee rozohrejeme na panvici, pridáme ryžu a 2 minúty miešame, kým nebudú všetky zrnká ryže obalená tukom. Následne ich zalejeme horúcou vodou a osolíme. Pred dosiahnutím bodu varu ryžu občas premiešame, potom na panvicu položíme pokrievku a na miernom ohni varíme 20 minút. Uvarenú ryžu stiahneme z ohňa a necháme odstáť v zakrytej panvici ďalších 10 minút. Pred podávaním ryžu dôkladne premiešame, aby sme z nej vypustili paru a ryža sa nelepila.


A čo je Ghee?

               Arabská kuchyňa využíva okrem kvalitného olivového oleja aj tzv.ghee, čo je zohriate maslo, ktoré sa dá kúpiť v predajniach s orientálnymi špecialitami alebo si ich môžeme pripraviť sami doma.

               1/2 kg kravského masla zohrejeme v hlbokej panvici a pozvoľna privedieme k varu. Potom plamen znížime, pozvoľna varíme a z času na čas odstránime penu, ktorá sa na vrchu vytvorí. Celú dobu varu maslo neustále sledujeme, aby sa nám nepripálilo. Maslo si musí zachovať pôvodnú žltú farbu. Keď sa z neho voda úplne odparí, panvicu stiahneme z plameňa a vzniknutú maslovú hmotu prelejeme cez riedke plátno do zohriatej keramickej nádoby. Necháme ho vychladnúť, dobre utesníme a skladujeme na chladnom a tmavom mieste. Takto spracovanú hmotu treba spotrebovať najneskôr do 1 mesiaca od uvarenia.


(...recepty a informácie čerpané z knihy Arabská kuchařka od Renáta Janů)

Francúzska kuracia polievka

Pre rodičov na návšteve sa treba pokúsiť pripraviť to najlepšie, čo dokážem, takže poďme na domácu kuraciu polievku a lá francúzska kuchyňa... :+)

Prísady:
  trupy z jedného kuraťa
  3,5 litra vody
  4 stonky zeleru nakrájané na kolieska
  1 šálka nakrájanej mrkvy
  1 veľká nakrájaná cibuľa
  2 polievkové lyžice soli
  3 kusy bobkového listu
  4 strúčiky cesnaku, roztlačené
  4 guľky čierneho korenia

Postup prípravy:
               Vo väčšom hrnci do 3,5 litra vody pridáme kurča a necháme vodu zovrieť. Keď sa na hladine vytvorí pena, odstránime ju a pridáme všetky ďalšie prísady polievky. Necháme, nech sa vývar varí na slabom ohni, až kým sa z pôvodného množstva vody aspoň tretina neodvarí. Pokojne aj pol dňa, neponáhľame sa, aby sa chute dobre preniesli. Napokon polievku precedíme a môžeme buď okamžite použiť do polievky, s natrhaným vareným mäsom, trochou zeleniny a cestovinami. Alebo ju môžeme schladiť a odložiť do chladničky (spotreba do týždňa), prípadne do mrazničky (spotreba do 3 mesiacov) a v budúcnosti použijeme na základ ďalších vynikajúcich domácich jedál :+)

               Podľa francúzskej kuchyne tvorí základ slepačieho vývaru okrem kuracieho mäsa/kostí cibuľa, mrkva a zeler, no my môžeme použiť akúkoľvek zeleninu, podľa vlastného výberu. Ja som do tejto várky napríklad pridala aj dve kolieska zázvoru, keďže máme práve chrípkové obdobie, tak nech nás aspoň trocha chráni ;-) Akurát, soli by som dala menej, lebo mne osobne prišla polievka slanšia než som zvyknutá.